Çatalhan Barajı 

Çatalhan Barajı’nın temelinin atılmasından, açılışına ve tamamlanmasına kadar tüm aşamalarında yer alan Dr. İmren AYKUT, Adana halkının kalite değeri yüksek içme suyuna kavuşmasında emek vermiştir. 

Adana Hilton Oteli 

Rahmetli Hacı Sabancı ile Otelin kazandırılmasına yönelik her safhada bürokratik sorunların çözümlenmesinde büyük rol oynamıştır. 

E-5 Karayolunun Yapımı

Devlet Bakanı olduğu dönemde 14 yıl süresince tamamlanmayan ve Adana’nın merkezini bağlayan E- 5 Karayolunun bitirilmesini gerçekleştirmiştir.

Adana Kadın ve Çocuk Hastanesi ve Sigorta Lojmanları

Çalışma Bakanlığı döneminde Adana Kadın ve Çocuk Hastanesi ve Sigorta Lojmanlarını yaptırmıştır.

Diyaliz Servisi

Adana Sigorta Hastanesi bünyesine ilk diyaliz servisini kurdurmuştur.

Seracılık Eğitimi 

Dr. İmren AYKUT, Devlet Bakanlığı döneminde Adana Valiliği işbirliği ile 3000 kadınımıza sertifikalı Seracılık eğitimi verilmesini sağlamışır.

Tıbbi Malzeme 

1982 yılında Kozan Devlet Hastanesi’nin o dönemki ihtiyaçlarının tümü temin edilmiştir.

Hoşkadem Cami Onarımı 

Kozan’da bulunan Hoşkadem Cami onarımını Vakıflar Genel Müdürlüğü iş birliğinde 1982 yılında gerçekleştirmiştir.

Adana Kız Lisesi’nin Restorasyonu ve Yeni Adana Kız Lisesi’nin Yapımı

 Yeni Adana Kız Lisesi’nin yapımıyla eski lise restore edilmiş Adana’ya bir kültür merkezi kazandırılmıştır. Bu çalışma dönemin Adana Valisi Sayın Kkemal Önal’ın maddi desteği ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik’in tahsis ve talimatlarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sonraki Adana Valisi Sayın Cahit Kıraç’ın ciddi takipleri ile tamamlanarak çalışma sonuçlandırılmıştır.

Tarsus SSK Hastanesi

Temeli atılarak 14 yıl boyunca kaderine terk edilmiş Tarsus SSK Hastanesi’ni yeniden projelendirerek 400 yatak kapasitesi ile tamamlamış ve Tarsusluların hizmetine sunmuştur.