KANAL B İmren Aykut Röportaj;

 

Milliyet Gazetesi ve CNN Turk Haberi;

‘O Kadın’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Ceren BEGEÇ/ADANA, (DHA)-TÜRKİYE’nin ilk kadın Bakanı İmren Aykut’un siyasi hayatının anlatıldığı ‘O Kadın’ belgeseli izleyiciyle buluştu. Türkiye tarihinde atılan en önemli siyasi adımların başında 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin geldiğini belirten Aykut,  “Kadınlar her daim politikanın içinde yer almalıdır” dedi.

Yapımını Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TFDK) üstlendiği ve ülkenin ilk kadın Bakanı İmren Aykut’un siyasi hayatını konu alan ‘O Kadın’ belgeseli Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel gösterimle izleyiciyle buluştu. Gösterime Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin,  İmren Aykut, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve çok sayıda seyirci katıldı. Gösterimden önce konuşan eski bakan İmren Aykut, Türkiye tarihinde atılan en önemli siyasi adımların başında 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin geldiğini söyledi. Aykut, “5 Aralık tarihinin önemini herkes bilmelidir. Kadınların toplumun her alanında aktif bir şekilde yer alması adına yöneticilerin onların önüne çıkan engelleri ortadan kaldırması bir görevdir. Ayrıca kadınlar her daim politakanın içinde yer almalıdır” dedi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise Türkiye tarihine damga vurmuş ve gelecekte de adını tarihe yazdıracak birçok kadının var olduğunu İmren Aykut’unda Türk siyasi tarihi açısından önemli bir isim olduğunu söyledi.

Belgesel filmin gösteriminin ardından yapımda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

 

 

Tanık Gazetesi Haberi;

İLK SEÇİLMİŞ BAKAN İMREN AYKUT BELGESELİ

20. Donem Adana Milletvekili ve Türkiye’de seçilmiş ilk kadın Bakanı olan Dr. İmren Aykut adına hazırlanmış “O Kadın” Belgeseli, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde gösterime sunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Kadın” Belgeselinin gösterimine; Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Kadın Derneklerinin Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda konuk katıldı.

“YAŞAM KADINLA BİRLİKTE DAHA KOLAY VE DAHA GÜZEL”

Belgeselin kahramanı Dr. İmren Aykut ile birlikte salona gelen Başkan Akay yaptığı konuşmada yaşamın her noktasında kadının var olduğunu ifade etti.  Belgesele “O Kadın” denildiğini, aslında ilk olarak öncü kadınlar, sonra o kadın, beklide bir süre sonra da “O kadın”daki “O”nun da kaldırılıp sadece “kadın” denileneceğini vurgulayan Başkan Akay böylece yaşamın çok daha kolay ve çok daha güzel olacağı günler içinde olunacağını kaydetti. Akay şöyle devam etti;

“ÜRETKENLİK DENİNCE İLK OLARAK KADIN AKLA GELİYOR”

“Üretkenlik deyince aklımıza ilk gelen Kadın oluyor. Kadın aslında bir toplumun her şeyidir. Kadını aile içerisinde değerlendirdiğimiz zaman; Kadın doktor, hemşire, hastabakıcı, iktisatçı, öğretmendir. Bir evde ne gerekiyorsa kadın odur. Çünkü Kadın, evinde veya çocuklarıyla ilgili bir sıkıntı olduğunda o anda hemen o sorunu çözmek durumunda kalıyor. Kıt kanaat evini geçindiren kadın o gün elinde olan parayla idare etmek ve yetiştirmek zorunda kaldığı için en büyük maliyecidir. Kadın yaşamımızın her alanında birlikte olmak istediğimiz varlıklardır. Biz kadınlarımızla yan yana olmaktan mutluluk duyuyor, onları her zaman desteklediğimizi belirtiyoruz. Ülkemizin seçilmiş ilk Kadın Bakanı olan sayın Dr. İmren Aykut’un genç kızlarımıza örnek olmasını umuyor, belgeselde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

BAŞKAN AKAY’DAN “O KADIN”A PLAKET

1987’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak seçilmiş ilk Bakan unvanını kazanan Dr. İmren Aykut ise yaşamından kesitleri ve yaşanılar süreçle ilgili değerlendirme yaptı. Daha sonra Kurduğu Çevre, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ÇESAV) ile kız çocuklarının topluma kazandırılması için çalışmalar yapan Dr. İmren Aykut adına hazırlanan “O Kadın” belgeseli izlendi.  Belgeselin izlenmesinin ardından Başkan Akay seçilmiş ilk Bakan olan Dr. İmren Aykut’a plaket verdi.

     

 

Adana Basında Çıkan Haber